:شماره تماس 
 :واتس اپ کلیک کنید

روان سازی بلبرینگ های اسکیت برد قسمت دوم

           تاریخ انتشار : 1398/06/14             به اشتراک بگذارید     

3- درپوش‌های حفاظ بلبرینگ را درآورید

 

برای این کار بلبرینگ را در دستتان گرفته و به کمک یک شیء کوچک باریک مانند یک پین یا گیره کاغذ یا چاقو، حفاظ لاستیکی را از بلبرینگ درآورید. این حفاظ‌ها معمولاً سیاه یا قرمزرنگ هستند. پس از برداشتن سرپوش، باید قادر باشید ساچمه‌های کوچک فلزی را ببینید.

اگر برای این کار دچار مشکل شدید، سعی کنید شیء نوک‌تیز رابین سرپوش لاستیکی و هوزینگ بلبرینگ قرار داده و به‌آرامی بلند کنید تا وقتی‌که سرپوش آزادشده و بیرون بیاید.

 

4- بلبرینگ را در محلول حلال قرار داده و غوطه‌ور کنید.

حالا بلبرینگ آماده است تا در محلول پاک‌کننده قرار بگیرد. بلبرینگ‌ها را به مدت پنج دقیقه داخل محلول بچرخانید و سپس اجازه دهید به مدت 10 دقیقه در آن بماند.

اگر محلول گریس به میزان قابل‌توجهی تیره شده و تغییر رنگ داده است، ممکن است لازم باشد محلول را به‌دقت تخلیه کرده و مقدار دیگری از مایع به سطل اضافه کنید. این کار را به‌دفعات لازم انجام دهید تا جایی که بلبرینگ‌ها تمیز شوند.

خشک کردن بلبرینگ اسکیت برد

5- بلبرینگ‌ها را محلول درآورده و خشک‌کنید.

قبل از درآوردن بلبرینگ‌ها یک سطح صاف و ایمن برای خشک شدنشان مهیا کنید. یکپارچه یا حوله کاغذی را روی سطح قرار دهید، بلبرینگ‌ها را درآورید و به آن‌ها زمان کافی برای خشک شدن بدهید.

قسمت سوم

گریس کاری و سرهم‌بندی بلبرینگ‌ها

 

1- به فرآیند خشک شدن شتاب ببخشید.

صبر کنید تا بلبرینگ‌ها به مدت 10 دقیقه خشک شوند. برای سرعت دادن به این فرآیند می‌توانید از اسپری هوای فشرده استفاده کنید. اسپری را رو به‌طرف باز بلبرینگ گرفته و اسپری کنید. این کار موجب چرخیدن بلبرینگ و خشک شدن آن می‌شود. اگر با این کار بلبرینگ حرکتی نکرد ابتدا آن را با دستتان چرخانده و درحالی‌که هنوز در حال چرخیدن است، هوا را به سمت آن اسپری کنید.

گریس کاری بلبرینگ

2- گریس کاری را انجام دهید.

بهترین کار این است که از روغن مخصوص بلبرینگ‌های اسکیت برد استفاده کنید. تنها دو تا سه قطره روغن روان‌ساز برای هر بلبرینگ کفایت می‌کند. پس از ریختن روان‌ساز بلبرینگ را بچرخانید تا روان‌ساز در همه جای بلبرینگ پخش شود.

از روغن مخصوص آشپزی، روغن‌موتور، یا هر چیزی که ممکن است بلبرینگ را کثیف و یا چسبنده کند، استفاده نکنید. استفاده از wd-40 نیز توصیه نمی‌شود، زیرا تنها مدت کوتاهی دوام دارد، بلبرینگ را خراب می‌کند و با ممکن است برعکس روان‌ساز عمل کرده و موجب خشک شدن آن شود.

 

3- حفاظ بلبرینگ را مجدداً سر جایش قرار دهید.

حفاظ‌ها باید بدون مشکل خاصی درجایشان قرار بگیرند، ولی توجه کرده و مراقب باشید که بین حفاظ و بلبرینگ فاصله و منفذی نبوده و آب‌بندی کامل باشد.

 

4- بلبرینگ‌ها را مجدداً سر جایشان قرار دهید.

برای این کار بلبرینگ‌ها را با دستتان در چرخ فشار دهید و آن‌ها را تا حد ممکن دور کنید. برای این‌که بلبرینگ‌ها کاملاً درجایشان قرار بگیرند، چرخ را باقدرت تمام روی بارکش فشار دهید.

اگر بردتان به یک رینگ سرعت مجهز است (رینگ سرعت استوانه کوچکی است که بین بلبرینگ‌ها قرار می‌گیرد و به توزیع نیرو و بهتر شدن حرکت اسکیت کمک می‌کند.) به خاطر داشته باشید که آن را به همان شکل اول سر جایش قرار دهید.

 

5- چرخ‌ها را مجدداً سر جایش ببندید.

حالا که بلبرینگ‌ها تا حد ممکن دور شده‌اند، چرخ‌ها را مجدداً روی بارکش سوار کنید. به خاطر داشته باشید که واشر را هر دو سمت چرخ‌ها قرار دهید. سپس پیچ را تا حدی که چرخ‌ها استوار، ولی نه خیلی محکم شوند سفت کنید، پس‌ازاین کار چرخ‌ها باید بتوانند کمی تکان بخورند.

6- اطمینان حاصل کنید که چرخ‌ها به‌درستی برجایشان بسته‌شده‌اند.

سفت کردن بیش‌ازحد یک‌مهره می‌تواند مانع از چرخش چرخ شود. هر چرخ را با دست امتحان کرده و بچرخانید تا مطمئن شوید آزادانه حرکت می‌کند.

اگر یک چرخ نمی‌چرخد یا به‌سختی حرکت می‌کند، پیچی که چرخ را روی بارکش نگه می‌دارد کمی شل کنید.

 

روان سازی بلبرینگ های اسکیت برد قسمت اول

 

 

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

قفسه بلبرینگ

قفسه یا نگهدارنده ساچمه ها در بلبرینگ انواع مختلفی دارد . بر اساس نوع کاربرد از انواع بلبرینگ قفسه برنجی یا بلبرینگ قفسه فیبری استفاده میگردد. جالب است بدانید نوع قفسه بلبرینگ اثر مستقیم بر میزان عمر بلبرینگ میتواند داشته باشد. این مقاله به معرفی جنس انواع قفسه هایی که درتولید انواع بلبرینگ استفاده میشود میپردازد.

تاریخ انتشار : 1399/09/25

جنس بلبرینگ

بلبرینگ ها از چه موادی ساخته میشوند؟ بلبرینگ اجزای متفاوتی دارد، اجزای غلتنده یا همان ساچمه ها ،شبکه نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ که در اینجا قفسه بلبرینگ نام دارد در برسی و شناخت انواع رایج بلبرینگ باید به متریال تشکیل دهنده این اجزا دقت کرد. همچنین رینگ خارجی و داخلی بلبرینگ که در برگیرنده این اجزاست خود از مواد و الیاژ های مختلفی ساخته میشود.

تاریخ انتشار : 1399/01/05

تلرانس بلبرینگ

این مقاله اطلاعاتی کلی در مورد بلبرینگ را به زبان ساده برای شما بازگو می‌کند اطلاعاتی از قبیل لقی و تلورانس بلبرینگ‌ها جنس بلبرینگ‌ها و قفسه‌های نگهدارندِ ساچمه‌ها ، همچنین توضیح کاملی در خصوص شماره‌هایی که بر روی بلبرینگ وجود دارد به شما ارائه می‌دهد

تاریخ انتشار : 1398/12/21